În ultimele 24 de ore au fost 8.262 de cazuri noi de COVID-19, din 31.082 de teste efectuate. Alți 186 români au murit din cauza infecției cu coronavirus, în timp ce la terapie intensivă sunt internați 1.174 de pacienți COVID.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 8.262 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba80501686,06
2.Arad89672405,86
3.Argeș102792383,77
4.Bacău108401642,54
5.Bihor112693185,85
6.Bistrița-Năsăud46831414,48
7.Botoșani48841012,73
8.Brașov146701646,25
9.Brăila4513412,63
10.Buzău5442732,44
11.Caraș-Severin3878942,92
12.Călărași30981322,31
13.Cluj164546067,42
14.Constanța113934225,35
15.Covasna3359703,37
16.Dâmbovița91901143,33
17.Dolj99651063,84
18.Galați82002292,18
19.Giurgiu2898252,26
20.Gorj3832481,92
21.Harghita4099522,24
22.Hunedoara6682583,02
23.Ialomița3434783,16
24.Iași155323353,14
25.Ilfov108733016,9
26.Maramureș6979453,79
27.Mehedinți3092562,69
28.Mureș93881735,02
29.Neamț8128 892,49
30.Olt57631021,9
31.Prahova153363104,24
32.Satu Mare40301544,48
33.Sălaj4716545,83
34.Sibiu107611819,00
35.Suceava115822002,21
36.Teleorman4507932,83
37.Timiș154823326,85
38.Tulcea2566542,46
39.Vaslui6463901,98
40.Vâlcea68951143,09
41.Vrancea4534391,78
42.Mun. București51989 10035,54
43.Cazuri noi nealocate pe județe4779*855 
 TOTAL373.4748.262 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 497 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA18
2ARAD12
3ARGEŞ32
4BACĂU5
5BIHOR24
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV24
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ5
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA20
17DOLJ9
18GALAŢI13
19GIURGIU1
20GORJ5
21HARGHITA2
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA2
24IAŞI14
25ILFOV28
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI87
29MUREŞ15
30NEAMŢ8
31OLT15
32PRAHOVA11
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU23
36SUCEAVA10
37TELEORMAN7
38TIMIŞ7
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI12
42VRANCEA2
 Total497

Până astăzi, 9.261 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.11.2020 (10:00) – 17.11.2020 (10:00) au fost raportate 186 de decese (110 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 45 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 69 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 decese la categoria de peste 80 de ani.

182 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.292. Dintre acestea, 1.174 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.733.410  teste. Dintre acestea, 31.082 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.868  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.214 la cerere.

Pe teritoriul României, 46.884 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.382 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.262 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 16 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.412 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.046 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 16 noiembrie a.c., 7.633 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.308.631 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 8 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.863  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 16 noiembrie 2020, au fost raportate 10.727.551de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania. 

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI VINDECAŢI
Franţa1.981.827 (+27.228)  44.548 (+302)     146.396   (+6.636)
Spania1.458.591           –   40.769        –    150.376          –  
Regatul Unit1.369.318(+24.962)  51.934 (+168)        3.135         (+14)
Italia1.178.529(+33.977)  45.229 (+546)    442.364  (+21.554)
Germania    801.327 (+10.824)              12.547   (+62)     521.565  (+15.851)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 16 NOIEMBRIE 2020 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI VINDECAȚI
 54.576.428 (+466.367)1.319.792(+5.957)35.363.711  (+397.728)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.