Europa trimite 13 naționale la turneul final. Primele 10 echipe calificate vor fi câștigătoarele celor 10 grupe din preliminarii. Mai rămân, așadar 3 locuri disponibile, pentru care vor concura 12 echipe:
- 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare
- 2 echipe – cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022
Grupa A: Portugalia, Serbia, Irlanda, Luxemburg, Azerbaidjan
- Miercuri, 24 martie: Serbia – Irlanda 3-2 (Vlahović 40′, A. Mitrović 69′, 75′ / Browne 18′, Collins 86′), Portugalia – Azerbaidjan 1-0 (Medvedev 36′-autogol)
- Sâmbătă, 27 martie: Serbia – Portugalia, Irlanda – Luxemburg (ora 21:45)
- Marți, 30 martie: Azerbaidjan – Serbia (ora 19:00), Luxemburg – Portugalia (ora 21:45)
Grupa B: Spania, Suedia, Grecia, Georgia, Kosovo
- Joi, 25 martie: Suedia – Georgia 1-0 (Claesson 35′), Spania – Grecia 1-1 (Morata 33′ / Bakasetas 57′-pen.)
- Duminică, 28 martie: Georgia – Spania (ora 19:00), Kosovo – Suedia (ora 21:45)
- Miercuri, 31 martie: Grecia – Georgia, Spania – Kosovo (ora 21:45)
Grupa C: Italia, Elveția, Irlanda de Nord, Bulgaria, Lituania
- Joi, 25 martie: Bulgaria – Elveția 1-3 (Despodov 46′ / Embolo 7′, Seferović 10′, Zuber 13′), Italia – Irlanda de Nord 2-0 (Berardi 14′, Immobile 38′)
- Duminică, 28 martie: Bulgaria – Italia, Elveția – Lituania (ora 21:45)
- Miercuri, 31 martie: Lituania – Italia, Irlanda de Nord – Bulgaria (ora 21:45)
Grupa D: Franța, Ucraina, Finlanda, Bosnia-Herțegovina, Kazahstan
- Miercuri, 24 martie: Finlanda – Bosnia-Herțegovina 2-2 (Pukki 58′, 77′ / Pjanić 55′, Stevanović 84′), Franța – Ucraina 1-1 (Griezmann 19′ / Sydorchuk 57′)
- Duminică, 28 martie: Kazahstan – Franța (ora 16:00), Ucraina – Finlanda (ora 21:45)
- Miercuri, 31 martie: Bosnia-Herțegovina – Franța, Ucraina – Kazahstan (ora 21:45)
Grupa E: Belgia, Țara Galilor, Cehia, Belarus, Estonia
- Miercuri, 24 martie: Estonia – Cehia 2-6 (Sappinen 12′, Henri Anier 86′ / Schick 18′, Barák 27′, Souček 32′, 43′, 48′, Jankto 56′), Belgia – Țara Galilor 3-1 (De Bruyne 22′, T. Hazard 28′, R. Lukaku 73′-pen. / Wilson 11′)
- Sâmbătă, 27 martie: Belarus – Estonia (ora 19:00), Cehia – Belgia (ora 21:45)
- Marți, 30 martie: Țara Galilor – Cehia, Belgia – Belarus (ora 21:45)
Grupa F: Danemarca, Austria, Scoția, Israel, Insulele Feroe, Moldova
- Joi, 25 martie: Israel – Danemarca 0-2 (Braithwaite 13′, Wind 67′), Moldova – Insulele Feroe 1-1 (Nicolaescu 9′ / M. Olsen 83′), Scoția – Austria 2-2 (Hanley 71′, McGinn 85′ / Kalajdzic 55′, 80′)
- Duminică, 28 martie: Danemarca – Moldova (ora 19:00), Israel – Scoția, Austria – Insulele Feroe (ora 21:45)
- Miercuri, 31 martie: Moldova – Israel, Scoția – Insulele Feroe, Austria – Danemarca (ora 21:45)
Grupa G: Țările de Jos, Turcia, Norvegia, Muntenegru, Letonia, Gibraltar
- Miercuri, 24 martie: Turcia – Țările de Jos 4-2 (Burak Yılmaz 15′, 34′-pen., 81′, Hakan Çalhanoğlu 46′ / Klaassen 75′, L. de Jong 77′), Gibraltar – Norvegia 0-3 (Sørloth 43′, Thorstvedt 45′, Svensson 57′), Letonia – Muntenegru 1-2 (J. Ikaunieks 40′ / Jovetić 41′, 83′)
- Sâmbătă, 27 martie: Muntenegru – Gibraltar (ora 16:00), Țările de Jos – Letonia, Norvegia – Turcia (ora 19:00)
- Marți, 30 martie: Gibraltar – Țările de Jos, Muntenegru – Norvegia, Turcia – Letonia (ora 21:45)
Grupa H: Croația, Slovacia, Rusia, Slovenia, Cipru, Malta
- Miercuri, 24 martie: Malta – Rusia 1-3 (J. Mbong 56′ / Dzyuba 23′, Mário Fernandes 35′, Sobolev 90′), Cipru – Slovacia 0-0, Slovenia – Croația 1-0 (Lovrić 15′)
- Sâmbătă, 27 martie: Rusia – Slovenia (ora 16:00), Croația – Cipru (ora 19:00), Slovacia – Malta (ora 21:45)
- Marți, 30 martie: Cipru – Slovenia (ora 19:00), Slovacia – Rusia, Croația – Malta (ora 21:45)
Grupa I: Anglia, Polonia, Ungaria, Albania, Andorra, San Marino
- Joi, 25 martie: Andorra – Albania 0-1 (Lenjani 41′), Ungaria – Polonia 3-3 (Sallai 6′, Szalai 53′, Orbán 78′ / K. Piątek 60′, Jóźwiak 61′, Lewandowski 83′), Anglia – San Marino 5-0 (Ward-Prowse 14′, Calvert-Lewin 21′, 53′, Sterling 31′, Watkins 83′)
- Duminică, 28 martie: San Marino – Ungaria, Polonia – Andorra, San Marino – Albania (ora 21:45)
- Miercuri, 31 martie: San Marino – Albania, Andorra – Ungaria, Anglia – Polonia (ora 21:45)
Grupa J: Germania, ROMÂNIA, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia, Liechtenstein
- Joi, 25 martie: Liechtenstein – Armenia 0-1 (Frommelt 83′-autogol), România – Macedonia de Nord 3-2 (F. Tănase 28′, Mihăilă 50′, Hagi 86′ / Ademi 82′, Trajkovski 83′), Germania – Islanda 3-0 (Goretzka 3′, Havertz 7′, Gündoğan 56′)
- Duminică, 28 martie: Armenia – Islanda (ora 19:00), Macedonia de Nord – Liechtenstein, România – Germania (ora 21:45)
- Miercuri, 31 martie: Armenia – România (ora 19:00), Liechtenstein – Islanda, Germania – Macedonia de Nord (ora 21:45)
- sursa:FRF.ro